Cykloturistika v regionu a okolí
přijeďte na Jižní Moravu

Pracovní doba:

v sezoně
(březen - říjen):
pondělí až pátek
8 - 12 a 13 - 17
sobota 8 - 11

mimo sezonu
(listopad - únor):
pondělí až pátek
9 - 12 a 13 - 17
sobota zavřeno

neděle a státní svátky
zavřeno
 
Author
Superior
Galaxy
Shimano
Dema
CTM
Lectron

Country jízda, Velké Pavlovice

Sociální síť Facebook


Na kole jihomoravskou krajinou

Největším lákadlem pro turisty do oblasti Jižní Moravy, především pak Velkopavlovické vinařské podoblasti je určitě víno, historie, tradice a folklór. Rovinatý terén, snadná dostupnost, zapojení obcí do projektu cyklotras dělá z oblasti především výborný a oblíbený cíl pro cykloturisty.

Hlavní sezónou cykloturistiky je duben až říjen, kdy můžete poznat mnoho kulturních a historických objektů, malebnou krajinu vinic a lužních lesů, folklórní slavnosti či vinařskou tradici s ochutnávkou kvalitních vín. Oblastí vede několik dobře značených a nenáročných cyklistických tras (páteří jsou Moravské vinařské stezky), které je možné kombinovat s různými odchylkami a vedlejšími cíly. Dobré zázemí nabízí vcelku početná síť hotelů, penzionů, ubytoven, vináren a restaurací, která každou sezónou narůstá. Vznik a nárůst počtu informačních center dává dobrý předpoklad kvalitních služeb pro turisty.

Cyklostezky jsou vedeny většinou po klidných silnicích třetí třídy, velmi často po obslužných zemědělských komunikacích a místy po polních či lesních cestách mez vinohrady. Povrch komunikací je většinou zpevněný, jen málo úseků vede po prašných cestách. Trasy jsou navrženy tak, aby byly sjízdné i po dešti.

Mušovská jezera Mušovská jezera

Cyklostezka "Krajem André"

Její délka je 18,6 km a seznamuje návštěvníky s krásami vinorodé jižní Moravy. Cyklostezka má nový povrch a dokončuje se osazení ukazatelů pro orientaci turistů. Na všech ukazatelích i ostatních materiálech je vyobrazeno nové logo této trasy, které vede návštěvníky nejen do cíle cyklostezky, ale provázelo je po všech místech, kde byl pro ně připraven bohatý doprovodný program.

Proč "Krajem André"?

Nová cyklostezka dostala jméno podle odrůdy červeného vína, která spojuje pět obcí, které se podílí na tomto společném projektu. Nová cyklostezka navazuje na Moravské vinařské cyklostezky. Na trase Hustopeče - Starovičky - Velké Pavlovice - Bořetice - Vrbice se nachází celá řada vinohradů, kde se tato odrůda s velkým úspěchem pěstuje. A nejen to. Má zde i svůj původ. Vznikla křížením Frankovky a Svatovavřineckého ve Velkých Pavlovicích. Dobré André dává harmonické víno, s výraznější odrůdovou vůní a intenzivní barvou.

Trať zavede její návštěvníky do vinařského muzea v Hustopečích, Starovičky nabízejí návštěvu vyhlídkového místa nad obcí s krásným výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže. Ve Velkých Pavlovicích je provede místem vzniku odrůdy André. Zavítáte také do sídla recesistické Kravihorské spolkové republiky v Bořeticích s možností vyhlídky z nové rozhledny. Cíl cesty je na Vrbici, kde romantické sklepy Na Stráži jsou mimořádným lákadlem pro turisty. Trasu je možno také absolvovat i v opačném směru.

 

Velkopavlovická vinařská stezka

Velkopavlovická vinařská stezka je dlouhá 109 km - Nejnižší bod (160 m n.m.) je v Rakvicích a nejvyšší (380 m n.m.) nad Nikolčicemi. Trať se klikatí zvlněnou krajinou a na několika místech míjí řady malých sklepů. Startem či cílem lze určit kteroukoliv obec přez níž stezka vede. Kvůli vyšši frekvenci dopravy je potřebné zvýšit pozornost na modré značce na silnici 422 z Podivína směrem do Lednice a při průjezdu Velkými Bílovicemi, na silnici 421 z Kobylí směrem na Terezín a na silnici 380 v úseku Krumvíř-Kašnice. Zde žel projekce selhala, když se nepoohlédlala po alternativě, která by stezku s odklonila z hlavních silničních tahů.

Velkopavlovická trasa je značena žlutými kovovými tabulkami s modrým logem vinařské stezky. V případě souběhu se značenou cyklotrasou je uvedeno její číslo. Informační směrovky s piktogramy upozorní na zajímavosti a služby v blízkosti trasy.


Okolí Velkých Pavlovic:
 • Vinice Velkých Pavlovic
  0,5-1km
 • Rozhledna Slunečná
  1,6km
 • Bořetice - rozhledna
  4km
 • Němčičky - koupaliště
  5km
 • Klobouky - větrný mlýn, muzeum
  17km
 • Lednicko-Valtický areál
  18km
 • Novomlýnská jezera
  12km
 • Pavlovské vrchy
  20km
 • Mikulov - zámek
  22km
 • Břeclav - Pohansko
  23km